0% Complete
صفحه اصلی
/
چهارمین کنفرانس ملی رویکردهای نوین در آموزش و پژوهش
روایتی از بهبود فهم دانش آموزان در مفاهیم ضرب با استفاده از روش های مهارت محور ،بازی و ریاضی وشعروموسیقی
نویسندگان :
نسا گلپایگانی
1
گلرخ با حجب جبروت
2
سیده زهرا حسینی
3
1- آموزش و پرورش
2- آموزش و پرورش
3- آموزش و پرورش
کلمات کلیدی :
یادگیری ،جدول ضرب،تکالیف مهارت محور،بازی وریاضی
چکیده :
هدف از درس پژوهی حاضر، شناسایی روش مطلوب آموزش و یادگیری درس ضرب دانش آموزان پایه ی سوم ابتدایی دبستان دخترانه غیردولتی "تربیت" در سال تحصیلی 9۸-13۹۷ با رویکرد کاربردی بود. در ابتدا به تبيین مساله وانتخاب موضوع پرداختیم وبا کمک و همیاری و تجربیات اولیا ی مدرسه و همکاران و استفاده از نظرات و تجارب کارشناسان ، نویسندگان ،مدرسان درس پژوه ومعلمان مدارس دیگرراه حل های پیشنهادی بررسی شد، بعد از آن برنامه ریزی جهت انجام درس پژوهی صورت گرفت که در آن روش های تدریس فعال، استفاده از نرم افزار ها و وسایل کمک آموزشی ،بازی وریاضی، شعروموسیقی و آزمونهای عملکردی برای بهبود یادگیری مفهوم ضرب مورد بررسی قرار گرفت .با توجه به جلساتی که اعضای گروه باهم داشتیم طرح درس را برای تدریس تنظیم کردیم وبر اساس یافته های به دست آمده از مراحل درس پژوهی ،تدریس اول و دوم انجام گرفته ومستندات،گزارش ها ،فیلم ها ،عکس ها ونقطه نظرات کارشناسان ،معلمان ودانش آموزان موجود می باشد ،پژوهش در عمل ما صورت گرفته است.گروه درس پژوهی به این نتیجه رسید که بعد از تدریس اول و دوم دانش آموزان را بافعالیت های دست ورزی و بازی و موسیقی شعرهای شاد و کودکانه جدول ضرب سرآموز،تکالیف خلاقانه و مهارت محور، آزمون های عملکردی ،دست ورزی های ضرب ،درگیر کنندوبا تلفیق درس هاوایجاد کلاس شاد وبا نشاط ،باعث درک و فهم بهتر دانش آموزان ورفع مشکل آموزشی وبهبودوضعیت موجود دانش آموز ان شود.گروه درس پژوه با ارزیابی وقیاس هر دو تدریس متوجه تغییرات قابل ملاحظه ای در یادگیری ورفتار دانش آموزان شد ،وبا توجه به هدفی که ما از مساله پژوهش انتظار داشتیم ،مبنی بر کسب مهارت کاربردی جدول ضرب ،با انجام مراحل درس پژوهی وراهکارهای ارائه شده در تدریس ، بر اساس ملاک وسنجش محقق گردیده. امیداست یافته ها و پیشنهادهای درس پژوهی حاضر بتواند مورد استفاده ی سایر معلمان عزیز قرار بگیرد.
لیست مقالات
لیست مقالات بایگانی شده
بررسی نقش دانش و مهارت های حرفه ای دبیران در یادگیری دانش آموزان
فاطمه حاجی پور اسی - سمانه شاه حسینی
تحلیل محتوای کتابهای درسی پایه دهم متوسطه از نظر توجه به مولفه های هویت دینی و ملی
هادی محمدصادقی - فاطمه کیانی
ارائه راهکارهایی جهت یادگیری بهتر درس از طریق گفتمان و ارائه مسئولیت
فاطمه اکبرزاده شیخ محله - زینب اکبرزاده شیخ محله
نقش فناوری اطلاعات و ابزارهای این حوزه در افزایش یادگیری و آموزش در دانش آموزان
طاهره رییسی
چگونه توانستم مشکل عدم توجه و بازداری دانش آموزم امیر را بهبود ببخشم؟
سمیه محمدجان نیا چاری - شکوه قاسمی پوستکلایی
مطالعه تطبیقی فرایند یاددهی یادگیری مبحث ترمودینامیک در برنامه درسی ایران و کشورهای منتخب
مرتضی میربلوچزهی - مسعود علی محمدی
نقش آموزش و پرورش در تحقق جامعه مدنی
مریم احمدی نژاد بندری - زهرا حاجی پور - فائزه آرمات
بررسی عوامل انگیزاننده حمایت ورزشی (اسپانسری) در استان مازندان
سیدحسین علوی - فرشاد امامی - علیرضا کثیری
بررسی میزان اثربخشی تکلیف درمنزل برعملکرد تحصیلی دانش آموزان پایه ششم ابتدایی دردرس ریاضی شهرستان ساری
رویا رضایی - مبینا کاشی - معصومه امیری - معصومه عبادتی
تشخیص و پیش بینی پدیده قطع تحریک در ژنراتورهای سنکرون متصل به سیستم های قدرت
حسین اصغرپورعلمداری - فاطمه رنجبربیزکی - عاصف ربیع پور
ثمین همایش، سامانه مدیریت کنفرانس ها و جشنواره ها - نگارش 40.3.0